Startseite - ANASAYFA | KONTAKT | Impressum
Sie sind hier: Startseite - ANASAYFA » Haberler

Dersim Eksenli Yapmis Oldugumuz Çalismalar

Dersim Eksenli Faaliyetlerimiz

Kamuoyuna Açıklama

Derneğimizin Dersim Eksenli Yapmış Olduğu Çalışmalar Hakkında Bilgi

Değerli Dersimliler ve Dostlar,

2007 yılında Almanya’ nın Duisburg şehrinde kurmuş olduğumuz ‘’Dersim Gemeinde Rhein.Ruhr e.V.’’ derneğimize bazı çevrelerden sözlü ve yazılı saldırılar gelmektedir. ‘’Meyve veren ağaç taşlanır’’ diye bir söz vardır.
Derneğimiz, kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, gerek Dersime ve gerekse Entegrasyona yönelik yapmış olduğu çalışmalarda başarılı olmuştur. Derneğimiz, bölgesinde bulunan bir çok sivil toplumuyla uyum içerisindedir. Başta, Duisburg Belediyesi, Entegrasyon dairesi, Bakanlık olmak üzere bir çok kuruluşla ortak faaliyetler yürütmektedir.

Bazı çevreler ilk kuruluşumuzdan beri bize suçlama getirdiler. Dersimliler neden ayrı bir örgütlenmeye gidiyor?.
Zaman zaman bazı değerli Dersimli dostlarımız kendi çabalarıyla dersime hizmet götürdüler. Bireysel çalıştıkları için onlarında gücü yetmedi. Çok acil olarak Dersimli kurumlara ihtiyaç vardı. Bundan dolayı başta Almanya olmak üzere Dersimli hemşerilerimiz biraraya gelerek kendi kurumlarını oluşturma çabasına girdiler.
Hemen hemen hepsi Dersimde kültürün, inancın, dillerin yozlaşmaya yol açan nedenler ve barajlar altında boğulmak istenen toprağına, yakılan ormanlarına, gençliğe, kendilerine borçlu olduğumuz yaşlılarımıza sahip çıkmak için kolları sıvamışlardı.

Bunlardan biri de, hepinizin bildiği gibi 2005 – 2006 yılları arasında tüm Dersimlileri yakından ilgilendiren iki önemli projeyi hayata geçirmek üzere yola çıkan İşadamı Sayın Sinan Samat idi. Projelerden biri ‘’Özürlüler için Rehabilitasyon Merkezi’’ bir diğeri de ‘’Yaşlılar için Yaşam ve Sağlık Merkezi’’ ydi.
Bu projeler ilk defa tüm Dersimlileri (demokratları, devrimcileri, Kürtleri, Türkleri, Zazaları, Alevileri, Sunileri ve diğer kesimleri) yaşlı genç demeden herkesi yapılan dayanışma gecelerinde heyecanla buluşturdu.

Avrupa’ nın bir çok şehrinin yanı sıra yapılan etkinliklerin çoğu NRW Eyaletinde (Duisburg, Köln, Bielefeld ve Essen) şehrinde yapıldı. Ruhr bölgesinde yapılan etkinliklerde komitede görev alan arkadaşalarımız bu komitenin dağılmamasını ve ileride Dersim¬´e yönelik yapılacak faaliyetlerde tekrar aktif olması konusunda fikirbirliğine vardılar.
Daha sonraki süreçte Köln ve Dortmund’da Dersim Cemaatleri olmasına rağmen NRW Rhein-Ruhr bölgesindeki Dersimlilere hizmet vermek amacıyla yeni bir derneğin kurulması kaçınılmaz oldu.

19.11.2006’ da Dormund şehrinde düzenlenen ‘’Dersimi Unutma’’ gecesinde bir araya gelen komitedeki üyeler Duisburg şehrinde toplanma kararı aldı. Duisburg ve daha sonra başka yerlerde yapılan toplantılarda çember genişletirilerek çeşitli meslek dallarından Dersimliler de katıldılar.
O sıralarda dernek kurulsun mu? Ya da kurulmasın mı? Şayet kurulursa hangi tür çalışmalar yapılsın?, diye anket formları hazırlanıp Dersimli ailelere dağıtıldı. Dersimlierin çok ağırlıklı bir kesimi bunun bir zaruriyet olduğunu, diğer yöre dernekleri (Zonguldak, Giresun, Bayburt vs.) gibi kurulup hizmet vermesini ayrıca sadece dersime değil, aynı zamanda yaşadığımz ülkede entegrasyona yönelik çalışmalarda da bulunmamızı önerdiler.
Bunun üzerine oluşturulan çalışma komitesi bir Konzept (derneğin yol haritası) hazırladı. Bir kaç defa halk toplantıları yapıldı. Yapılan toplantılarda Neuss şehrinden Gelsenkirchen şehrine kadar arkadaşlar katıldılar. Dernek yerinin Duisburg şehrinde olması kararını aldılar.
Bunun üzerine tüzük hazırlanarak kurucu üyelere sunulup onaylandı. Onay alındıktan sonra Dernekler masasına ‘’Dersim Gemeinde Rhein-Ruhr e.V.’’ adı altında müracaat edilerek, dernek resmen kuruldu.

Derneğin isminden de anlaşılacağı gibi Dersim tarihimizin, dilimizin, inancımızın, doğup büyüdüğümüz coğrafyamızın; kısacası kültürümüzün ve arayıpta bulabileceğimiz izlerimizin yeridir. Rhein-Ruhr ise Almanya’ da 1. kuşağımızın calışmaya geldiği ve şimdi yaşadığımız bir kaç şehirden oluşan bölgenin adıdır. Bu vesileyle bu ismi verdik. Burası artık Dersim’den sonra ki yeni yaşam yerimizdir. Biz, Dersim ile Rhein-Ruhr arasındaki köprüyüz.
Derneğimiz, bir sivil toplum örgütüdür ve sivil düzeyde çalışmalar yapıyoruz. Evrensel insan haklarına bağlı kalıp inancı, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun, demokratik koşullarda bizimle çalışmak isteyenlere kapımız her zaman açıktır. ‘’Gemeinnützig’’, yani ‘’kamu yararına’’ deyince resmi faaliyet yürüten sosyal bir örgütlenmeyiz. Dernek veya çatı örgütü ‘’dernek tüzüğüne’’ aykırı davranmadıkça kendisinden değildir diye başkalarını ötekileştirip dışlayamaz. Derneğimiz aynı zaman da iyi niyete dayalı, Dersimin değerlerine (inanç, dil, doğa, kültür vs.) hizmet etmek için kurulan Avrupa Dersim İnisiyatifinin oluşturduğu dersimli dernekler arasında yer almaktadır. Bizim derneğimiz hiç bir kuruluşun yan örgütü veyahut arka bahçesi değildir ve hiç bir kuruluşa da kötü gözle bakmaz.

Biz, Almanya’da 3000 tane üye derneğe sahip olan çatı örgütümüz olan ‘’der Paritätische’’ nin üyesiyiz. Bu bir Alman kuruluşu olup çok önemli kararlarda söz hakkına sahip ve saygın güçlü bir kuruluştur. Derneğimiz, dernekçilik tecrübesiyle Dersim ismini çok önemli yerlerde temsil etmektedir. Her alanda Dersim dostlarını çoğaltıyoruz.

Büyük bir özveriyle gercekten iyi niyetli insanların eşleri ve çocuklarıyla beraber sırf Dersimli oldukları için derneğimizde biraraya gelip dernek yararına çalışıyoruz. Derneğimizin çalışmalarını yapıcı eleştirmek her Dersimlinin hakkıdır. Ancak derneğimizin faaliyetlerini küçümseyip aşağılayarak veya üyelerimize sözlü veya yazılı saldırarak (iftira ederek, çamur atarak) hiç kimse Dersimlilere ve Dersim değerlerine (dil, kültür itikat, ...) hizmet etmiş olamaz. Bu konuda tüm Dersimlileri sağ duyulu davranarak, derneğimizle dayanışmaya çağırıyoruz.
Derneğimizn faaliyetlerine karşı yürütülen karalama kampanyaların basında, bazı çevreler derneğimizin “Dersim 38 Sözlü Tarih Projesinin” materiyellerini kötüye kullanarak derneğimize maddi çıkar sağladıgımız iddia etmektedirler.
Dogrusu şudur:

Projenin adı: “Dersim - Geschichte verstehen & Zukunft gestalten!“ (Türkcesi, Dersim- Geçmişi Anlayarak Geleceği planlamak).

Projenin sahibi: aktuelles-forum
Kooperationspartner: Dersim Gemeinde Rhein Ruhr e.V.
Yukarıda künyesini açıkladıgımız gibi, derneğimiz projenin asıl sahibi değildir. Biz bu projede “aktuelles forum“ la sadece işbirliği yapıyoruz.
Projenin amacı, Geçmişte otonom olupta haksızlığa uğrayan Dersim tarihi ile yüzleşmektir.
1937/1938 Dersim Genosidini bir dizi seminerle işleyerek; bu genozidin arkasında bıraktğı izleri bulmaya çalışarak tarihi doğru anlaşılır kılmaktır. Bu işi yapılırken tarih hassas, ayrıntılı ve kritik bir şekilde mercek altına alınacaktır. Hedefimiz, yalnız tarihi gözler önüne sermek ve öğrenmek değil, bilakis demokrasiyi öğrenmeyi, insan haklarına karsı duyarlı olmayı ve tarihten suçluluk ve sorumluluk dersi alma konusunda yoğunlaşmak. Dersim Trajedisini, yaşanmış olan Alman Nasiyonal sosyalizm tarihiyle karşılaştırarak işlemek istiyoruz. Burada göçmen olsun ya da olmasın, karşıt görüşlü katılımcıların fikir ve anlayışılarına baş vurarak çözüm üretmeye calışmak.
İsteyenler için proje içeriği hakkında aşağıdaki linke başvurabilirler:

http://www.aktuelles-forum.de/496.html

İncelendiğinde görülecektir ki, var olan Dersim 38 Sözlü Tarih Projesi ile bizim Aktuelles forumla birlikte yürüttüğümüz projenin hiç bir ilgisi yoktur. Her iki projenin de Dersim Genozidini açığa çıkarmak için olumlu olduklarına inaniyoruz.
Bazı çevreler derneğimizin kurucu üyesi ve şu anki başkanı Sn. Düzgün Küçükdoğan`ın ve derneğimizin Dersime ve dersim kültürüne hiç bir maddi ve manevi katkıda bulunmadığını iddia ederek çalışmalarımızı olumsuz gösterme gayreti içindedirler. Dersim Gemeinde Rhein-Ruhr derneği 2007` de kurulmadan önce başkan Sn. Düzgün Küçükdoğan`ın Marxloh Alevi derneğinde de gerek Aleviliğe yönelik gerekse de Dersime yönelik çeşitli ve büyük özveri isteyen katkıları olmuştur. Ayrıca Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonunda (FDG) bir dönem görev almıştır. Dersim Rhein –Ruhr Gemeinde’nin kuruluşuna kadar ve kurulduktan sonraki faaliyetlerini aşağıda sizlere sunuyoruz. Kısaltılmıs haliyle Başkan Düzgün Küçükdoğan, D.K.D. olarak geçiyor.

2003 - 2011 yillari arasi Dersim Faaliyetlerimiz

Faaliyetlerimizi PDF olarak görebilirsiniz

Tiklayiniz [570 KB]